Rajkot, Gujarat
GST No. 24AASFA9778R1Z6
Call 08047782257 81% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Tank Capacity | 200 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Single Phase |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
| Motor Power | 2 HP |
| Air Tank Capacity | 200 litres |
| No. of Cylinder | 2 |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 82 dB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Filter Type | element type |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SDSTY-2 model 2hp double stage reciprocating air compressor with 2hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 9 and working pressure - 14 Bar. Tank mounted 200 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Tank Capacity | 500 L |
| Motor Power | 25 HP |
| Maximum Pressure | 8 bar (116 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 9 CFM |
| Number of Stages | Two Stage |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| No. of Cylinder | 3 |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Motor Phase | Single Phase |
| Portability | Portable |
Toyo brand 25hp double stage (3 piston) reciprocating air compressor with 25hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 105 and working pressure - 15 Bar. Tank mounted 500 litres with plate thickness 6 mm.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horse Power | 5 HP |
| Maximum Pressure | 10 bar |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
| Air Tank Capacity | 300 Liters |
| Tank Capacity | 300 L |
| Compressor Type | Screw |
| Number of Cylinders | Double |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Motor Power | 5 HP |
Toyo brand LDSTY-4 model 5hp double stage reciprocating air compressor with 5hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 20 and working pressure - 14 Bar. Tank mounted 235 litres and 300 litres with plate thickness 5 mm.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Motor Power | 1.5 HP |
| Tank Capacity | 150 L |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Maximum Flow Rate | 7.5 CFM |
| Surface Finish | coating + color |
| Cooling System | Air Cooled |
| Piston Displacement cmf | 7 cfm |
| Piston Displacement (lpm) | 199 |
| Piston Displacement | 7 cfm |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 150 kg |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SDSTY-1 model 1.5 hp double stage reciprocating air compressor with 1.5 hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 7 and working pressure - 14 Bar. Tank mounted 105 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 7.5 HP |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Weight | 335 KG |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SDSTY-5 model 7.5hp double stage reciprocating air compressor with 7.5hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 26 and working pressure - 15 Bar. Tank mounted 300 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Tank Capacity | 250 L |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Maximum Flow Rate | 15 CFM |
| Motor Power | 3 HP |
Toyo brand LDSTY-3 model 3hp double stage reciprocating air compressor with 3hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 12 and working pressure - 15 Bar. Tank mounted 235 litres and 300 litres with plate thickness 5 mm.
View Complete details
| Motor Power | 3 HP |
| Tank Capacity | 160 L |
| Maximum Pressure | 8 bar (116 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 15 CFM |
| Number of Stages | Single Stage |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Motor Phase | Single Phase |
| Portability | Portable |
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 15 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| No. of Cylinder | 2 |
| Tank Capacity | 500 L |
Toyo brand 15hp double stage (2 piston) reciprocating air compressor with 12.5hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 55 and working pressure - 14Bar. Tank mounted 500 litres with plate thickness 5 mm.
View Complete details