Rajkot, Gujarat
GST No. 24AASFA9778R1Z6
Call 08047782257 81% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 5 HP |
| Power Source | AC Three Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate | 24.00 CFM |
| Discharge Pressure | 10.50 PRESSURE |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | LUBRICATED |
| Dimensions W X H x D (mm) | 21 X 52 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 105 DB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 YEAR |
| Filter Type | AIR FILTER |
| Automation Grade | CI CASTING |
| Weight | 292 KG |
| Tank Thickness | 21 X 52 |
| Number Of Cylinders | 1 |
| Cylinder Type | CASTED CYLINDER |
| Voltage | 5.0 |
| Accessories | V BELT, AUTOMATIC SWITCH AND OTHER STANDARD ACCESSORIES |
| Including Housing Dimensions L x W x H (mm) | 21 X 52 X 48 |
| Motor | IE2 |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand DTY-7 model 5hp double piston reciprocating air compressor with 5hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 24 and working pressure - 12 Bar. Tank mounted 300 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power Source | AC Three Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate | 12.15 cfm |
| Maximum Working Pressure | 14 kg |
| Air Tank Capacity | 150,200,250 litres |
| Piston Displacement | 12.15 cfm |
| Air Quality Standard | Class I |
| Surface Finish | coating + color |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Piston Displacement (lpm) | 344 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 72 dB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Filter Type | element type |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Automation Grade | fully automatic |
| Weight | 110 kg |
| Tank Thickness | 4 mm |
| Frequency | 50 hz |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Cylinder Type | finned type |
| Voltage | 415 v |
| Material | mild steel |
| Accessories | 3hp crompton motor, automatic switch and v-belt. |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SDTY-4V model 3hp double piston reciprocating air compressor with 3hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 12.10 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 150 litres and 105 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
View Complete details