Rajkot, Gujarat
GST No. 24AASFA9778R1Z6
Call 08047782257 81% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horse Power | 1.0HP |
| Tank Capacity | 100 L |
| Motor Power | 1 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Tank Capacity | 85 LTR TANK |
| Maximum Flow Rate | 5 CFM |
| Power Source | AC Single Phase |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 5.15 CFM |
| Maximum Flow Rate | 5.15 cfm |
| Discharge Pressure | 10.50 PRESSURE |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | LUBRICATED |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 80/85 DB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 YEAR |
| Motor | IE2 |
| Filter Type | AIR FILTER |
| Motor Speed | 1.0HP |
| Automation Grade | CI CASTING |
| Weight | 80 KG |
| Tank Thickness | 14 x 32 |
| Number Of Cylinders | 1 |
| Cylinder Type | casted cylinder |
| Voltage | 1.0 |
| Accessories | v belt- automatic switch and other standard accessories |
| Excluding Housing Dimensions L x W x H (mm) | 32 x 14 x 34 |
| Including Housing Dimensions L x W x H (mm) | 32 x 14 x 34 |
| Capacity (L/min) | 85 l |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 3 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Single Phase |
| Tank Capacity | 200 L |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Maximum Flow Rate | 15 CFM,13.90 cfm |
| No. of Cylinder | 1 |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | lubricated |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 85/90 db |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Filter Type | AIR FILTER |
| Motor Speed | 3.0 HP |
| Automation Grade | CI GRADING |
| Weight | 40 KG |
| Tank Thickness | 18 x 44 |
| Number Of Cylinders | 1 |
| Cylinder Type | GRADED CYLINDER |
| Voltage | 3.0 |
| Accessories | V BELT- AUTOMATIC SWITCH AND OTHER STANDARD ACCESSORIES |
| Excluding Housing Dimensions L x W x H (mm) | 44 x 18 x 40 |
| Including Housing Dimensions L x W x H (mm) | 44 x 18 x 40 |
| Motor | IE2 MOTOR |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horse Power | 3.0HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 13.90 CFM |
| Discharge Pressure | 10.50 PRESSURE |
| Air Tank Capacity | 275 LTRS |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | LUBRICATED |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 90/95 DB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 YEAR |
| Motor | IE2 |
| Filter Type | AIR FILTER |
| Motor Speed | 3.0 HP |
| Automation Grade | CI CASTING |
| Weight | 190 KG |
| Tank Thickness | 21 X 52 |
| Cylinder Type | CASTED CYLINDER |
| Accessories | V BELT, AUTOMATIC SWITCH AND OTHER STANDARD ACCESSORIES |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Cylinders | 1 |
| Voltage | 3.0 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 3 HP |
| Power Source | AC Single Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate | 13.90 cfm |
| Discharge Pressure | 12 kg |
| Maximum Working Pressure | 14 kg |
| Air Tank Capacity | 200 litres |
| Surface Finish | coating + color |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Piston Displacement (lpm) | 393 |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Dimensions W X H x D (mm) | 18*44*40 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 72 dB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Filter Type | element type |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Automation Grade | fully automatic |
| Weight | 150 kg |
| Frequency | 50 hz |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Voltage | 220/415 v |
| Accessories | motor, starter, automatic switch and v-belts. |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SSDTY-4 model 3hp double piston reciprocating air compressor with 3hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 13.9 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 200 litres and 235 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
| Air Tank Capacity | 100 L |
| Motor Power | 1 HP |
| Maximum Flow Rate | 5 CFM |
| Discharge Pressure | 12 Bar |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SDSTY-0 model 1 hp double stage reciprocating air compressor with 1 hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 5 and working pressure - 14 Bar. Tank mounted 105 litres with plate thickness 5 mm.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Maximum Flow Rate | 140 CFM |
| Pressure | 8 bar |
| Motor Power | 42 HP |
| Free Air Delivery | 100 CFM |
| Air Tank Capacity | 80 L |
| Voltage | 380 V |
| Weight | 2000 kg |
| Dimensions | 2000 X 1500 X 1800 mm |
35 and 40 hp Toyo Tractor and trolley mounted air compressor with 300 and 500 litre tank options.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Tank Capacity | upto 50 L |
| Horse Power | 1 hp |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Single Phase |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Maximum Flow Rate | 5 CFM |
| Motor Power | 1 HP |
| No. of Cylinder | 1 |
| Air Tank Capacity | 50 LTRS |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | LUBRICATED |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 80/85 DB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 YEAR |
| Filter Type | AIR FILTER |
| Automation Grade | CI CASTING |
| Weight | 70 KG |
| Tank Thickness | 5 mm. |
| Number Of Cylinders | 1 |
| Cylinder Type | casted cylinder |
| Voltage | 1.0 |
| Accessories | vbelt automatic and other standard accessories |
| Excluding Housing Dimensions L x W x H (mm) | 11 x 28 height-27 |
| Including Housing Dimensions L x W x H (mm) | 11 x 28 height-27 |
| Capacity (L/min) | 50 ltrs |
| Motor | IE-2 MOTOR |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Speed | 2.0 HP |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horse Power | 1.0HP |
| Power Source | AC Single Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 5.15 CFM |
| Discharge Pressure | 10.5 |
| Air Tank Capacity | 105 LTRS |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | LUBRICATED |
| Dimensions W X H x D (mm) | 12x34 inches |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 80/85 DB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 YEAR |
| Motor | IE2 |
| Filter Type | AIR FILTER |
| Motor Speed | 1.0HP |
| Automation Grade | CI CASTING |
| Weight | 85 KG |
| Tank Thickness | 12x34 |
| Number Of Cylinders | 1 |
| Cylinder Type | CASTED CYLINDER |
| Voltage | 1.0 |
| Accessories | V BELT- AUTOMATIC SWITCH AND OTHER STANDARD ACCESSORIES |
| Excluding Housing Dimensions L x W x H (mm) | 34 x 12 x34 |
| Including Housing Dimensions L x W x H (mm) | 34 x 12 x34 |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SSTY-4H model 1hp Single piston reciprocating air compressor with 1hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 5.15 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 70 litres and 105 litres with plate thickness 4 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 5 HP |
| Brand | TOYO AIR COMPRESSOR |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Pressure | 10 Bar |
| Cooling System | Air Cooled |
| Model Name/Number | SDTY-6 |
| I Deal In | New Only |
| Voltage | 5.0 |
| Compressor Noise Level | 100 DB |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Accessories | Filter |
| Weight | 182 KG |
| Usage/Application | FOR INDUSTRIAL |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Power Source | AC Single Phase |
| Height | 42 |
| Width | 44 |
| Dimension | 18 X 44 |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SDTY-6 model 5hp 3piston reciprocating air compressor with 5hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 19.5 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 200 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Maximum Flow Rate | 175 CFM |
| Pressure | 7 bar |
| Motor Power | 45 HP |
| Free Air Delivery | 150 CFM |
| Air Tank Capacity | 70 L |
| Piston Displacement | 750 L/min |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 2000 kg |
| Dimensions | 2500 X 1600 X 1900 mm |
we provide various and wide ranges of air compressors from 0.5 to 15 hp and many other products with best quality of materials used in affordable rates.
this company has been certified as an ISO 9001 and is the member of IAF (member of multilateral recogntion arrangements) also it has been certified as UKAS quality management and registered as ISOQAR.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 105 litres |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Single Phase |
| Maximum Flow Rate | 7 cfm |
| Discharge Pressure | 12 kg |
| Air Quality Standard | Class I |
| Surface Finish | coating + color |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Piston Displacement (lpm) | 199 |
| Dimensions W X H x D (mm) | 14*32*35 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 72 dB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Filter Type | element type |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Weight | 125 kg |
| Tank Thickness | 4 mm |
| Frequency | 50 hz |
| Number Of Cylinders | 1 |
| Cylinder Type | finned type |
| Voltage | 220 v |
| Material | mild steel |
| Accessories | 1.5hp crompton motor, automatic switch and v-belt |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand TY-6H model 1.5hp double piston reciprocating air compressor with 1.5hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 7 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 105 litres and 150 litres with plate thickness 4 mm.
Additional Information:
View Complete details