Rajkot, Gujarat
GST No. 24AASFA9778R1Z6
Call 08047782257 81% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 2 HP |
| Power Source | AC Single Phase |
| Maximum Pressure | 12 |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 9.4 |
| Air Tank Capacity | 200 Litre |
| Piston Displacement | 9.4 |
| Surface Finish | primer coating + color |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Piston Displacement (lpm) | 266 |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 82 db |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SSDTY-2H model 2hp double piston reciprocating air compressor with 2hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 9.4 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 200 litres and 235 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 50 HP |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Brand | TOYO |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 200 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Model Name/Number | TSCR-50 DD |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Accessories | Dryer, Receiver, Filter |
Toyo brand TSCR-50 DD model 50hp Screw air compressor with Smart controller.
Energy Saving Direct Drive Technology.
Silent and Heavy duty.
Cfm - 254 and working pressure - 8/10/12 Bar.
Two years air-end warranty.
Vfd+ option available.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 5 HP |
| Power Source | AC Three Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate | 19.5 cfm |
| Discharge Pressure | 12 kg |
| Maximum Working Pressure | 14 kg |
| Piston Displacement | 19.5 cfm |
| Air Tank Capacity | 235 litres |
| Surface Finish | coating + color |
| Air Quality Standard | Class I |
| Piston Displacement (lpm) | 552 lpm |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 72 dB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Filter Type | element type |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Automation Grade | fully automatic |
| Weight | 230 kg |
| Tank Thickness | 5 mm |
| Frequency | 50hz |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Cylinder Type | finned type |
| Voltage | 415 v |
| Material | mild steel |
| Accessories | 5hp crompton motor, starter and automatic switch |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SLDTY-6 model 5hp double piston reciprocating air compressor with 5hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 19.5 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 200 litres and 235 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Motor Power | 1 HP |
| Power Source | AC Single Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate | 6.25 |
| Discharge Pressure | 12 kg |
| Maximum Working Pressure | 14 kg |
| Piston Displacement | 6.25 cfm |
| Air Tank Capacity | 105 litres |
| Surface Finish | coating + color |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Piston Displacement (lpm) | 177 |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Dimensions W X H x D (mm) | 15*36*40 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 72 dB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Filter Type | dry type |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Automation Grade | fully automatic |
| Weight | 100 kg |
| Tank Thickness | 4 mm |
| Frequency | 50 hz |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Cylinder Type | finned type |
| Voltage | 220 v |
| Material | mild steel |
| Accessories | motor, v-belt and automatic switch. |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand DTY-1v model 1hp double piston reciprocating air compressor with 1hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 6.25 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 105 litres with plate thickness 4 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Motor Power | 15 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Flow Rate | 54 CFM |
| Discharge Pressure | 12 KG/CM2 |
| Air Tank Capacity | 300 / 500 LITRES |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Lubrication Style | OIL FLOODED |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 82 dB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 YEAR |
| Filter Type | ELEMENT TYPE |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Weight | 300 KGS |
| Tank Thickness | 5 MM |
| Frequency | 50 HZ |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Cylinder Type | FINNED TYPE |
| Voltage | 415 V |
| Material | CAST IRON |
| Accessories | MOTOR, STARTER, V-BELT AND AUTO SWITCH |
| Operational Display Type | NO DISPLAY |
| Excluding Housing Dimensions L x W x H (mm) | 1321*589*1615 |
| Including Housing Dimensions L x W x H (mm) | 1330*602*1815 |
| Bore x Stroke | 5" |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand 12.5 hp Single stage (2 piston) reciprocating air compressor with 12.5hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 54 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 300 litres and 500 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
| Compressor Type | Reciprocating |
| Horse Power (HP) | 1 HP |
| Tank Capacity | 150 L |
| Maximum Pressure | 8 bar (115 psi) |
| Power Source | Electric (1-Phase) |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Number of Stages | Two Stage |
View Complete details