Rajkot, Gujarat
GST No. 24AASFA9778R1Z6
Call 08047782257 81% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 500 Litres |
| Maximum Flow Rate | 100 CFM |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Surface Finish | POWDER COATING |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand TSCR-20 DD model 20hp Screw air compressor with Smart controller.
Energy Saving Direct Drive Technology.
Silent and Heavy duty.
Cfm - 88 and working pressure - 8/10/12 Bar.
Two years air-end warranty.
Vfd+ option available.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 40 HP |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Brand | TOYO |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 200 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Model Name/Number | TSCR-40 DD |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Accessories | Receiver, Filter, Dryer |
Toyo brand TSCR-40 DD model 40hp Screw air compressor with Smart controller.
Energy Saving Direct Drive Technology.
Silent and Heavy duty.
Cfm - 205 and working pressure - 8/10/12 Bar.
Two years air-end warranty.
Vfd+ option available.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 2000 Litres |
| Motor Power | 75 hp |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 200 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Surface Finish | primer + color |
| Frequency | 50 Hz |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand TSCR-75 DD model 75hp Screw air compressor with Smart controller.
Energy Saving Direct Drive Technology.
Silent and Heavy duty.
Cfm - 339 and working pressure - 8/10/12 Bar.
Two years air-end warranty.
Vfd+ option available.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 30 HP |
| Air Tank Capacity | 1500 L |
| Brand | TOYO |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 150 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Model Name/Number | TSCR-30 DD |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Accessories | Receiver, Dryer, Filter |
Toyo brand TSCR-30 DD model 30hp Screw air compressor with Smart controller.
Energy Saving Direct Drive Technology.
Silent and Heavy duty.
Cfm - 135 and working pressure - 8/10/12 Bar.
Two years air-end warranty.
Vfd+ option available.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 500 Litres |
| Maximum Flow Rate | 100 CFM |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Surface Finish | POWDER COATING |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Weight | 350KGS |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| TOYO BRAND | Weight - 300kgs approx |
Toyo brand TSCR-15 DD model 15hp Screw air compressor with Smart controller.
Energy Saving Direct Drive Technology.
Silent and Heavy duty.
Cfm - 64 and working pressure - 8/10/12 Bar.
Two years air-end warranty.
Vfd+ option available.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 500 Litres |
| Motor Power | 10 HP |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Surface Finish | POWDER COATING |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Weight | 300 KGS |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand TSCR-10 DD model 10hp Screw air compressor with Smart controller.
Energy Saving Direct Drive Technology.
Silent and Heavy duty.
Cfm - 45 and working pressure - 8/10/12 Bar.
Tank mounted 500 litres plate thickness 5 mm.
Two years air-end warranty.
Vfd+ option available.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 500 Litres |
| Maximum Flow Rate | 100 CFM |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Surface Finish | POWDER COATING |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand TSCR-15 DD model 15hp Screw air compressor with Smart controller.
Energy Saving Direct Drive Technology.
Silent and Heavy duty.
Cfm - 63 and working pressure - 10 Bar.
Tank mounted 500 litres plate thickness 5 mm.
Two years air-end warranty.
Vfd+ option available.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 300 Litres |
| Motor Power | 5 HP |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
| Discharge Pressure | 10 Bar |
| Surface Finish | POWDER COATING |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo Tscr-5vd Screw Compressor 5hp with 235/300 litre tank mounted.
Additional Information:
View Complete details