Rajkot, Gujarat
GST No. 24AASFA9778R1Z6
Call 08047782257 81% Response Rate
Send Enquiry
| Air Flow | 500 cfm |
| Dew Point | 3°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Working Pressure | 10 bar |
| Refrigerant | R404A |
| Inlet Temperature | 30°C |
| End Connection | Flanged |
| Phase | Three Phase |
| Installation Location | Indoor |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 60 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Air Flow Rate | 60 CFM |
| Maximum Pressure | 13 KG |
| Maximum Air Inlet Temperature | 50 |
| Maximum Ambient Temperature | 100 |
| Phase | SINGLE |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
TOYO brand refrigerated type air dryer model RED-60 is a 60 cfm reliable dryer which removes 100% moisture and dust particles present in the compressed air. Some of it's excellent features are :
1) Dew point consistency.
2) Excellent quality materials used.
3) Easy to Install.
4) Highly reliable.
5) Very low pressure drop.
These dryers comes with a set of pre and after filters which increases efficiency of the dryers.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 80 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Air Flow Rate | 80 CFM |
| Maximum Pressure | 13 KG |
| Maximum Air Inlet Temperature | 50 |
| Maximum Ambient Temperature | 100 |
| Phase | SINGLE |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
TOYO brand refrigerated type air dryer model RED-80 is a 80 cfm reliable dryer which removes 100% moisture and dust particles present in the compressed air. Some of it's excellent features are :
1) Dew point consistency.
2) Excellent quality materials used.
3) Easy to Install.
4) Highly reliable.
5) Very low pressure drop.
These dryers comes with a set of pre and after filters which increases efficiency of the dryers.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 100 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Air Flow Rate | 100 CFM |
| Maximum Pressure | 13 KG |
| Maximum Air Inlet Temperature | 50 |
| Maximum Ambient Temperature | 100 |
| Phase | SINGLE |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
TOYO brand refrigerated type air dryer model RED-100 is a 100 cfm reliable dryer which removes 100% moisture and dust particles present in the compressed air. Some of it's excellent features are :
1) Dew point consistency.
2) Excellent quality materials used.
3) Easy to Install.
4) Highly reliable.
5) Very low pressure drop.
These dryers comes with a set of pre and after filters which increases efficiency of the dryers.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 150 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Air Flow Rate | 150 CFM |
| Maximum Pressure | 13 KG |
| Maximum Air Inlet Temperature | 50 |
| Maximum Ambient Temperature | 100 |
| Phase | SINGLE |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
TOYO brand refrigerated type air dryer model RED-150 is a 150 cfm reliable dryer which removes 100% moisture and dust particles present in the compressed air. Some of it's excellent features are :
1) Dew point consistency.
2) Excellent quality materials used.
3) Easy to Install.
4) Highly reliable.
5) Very low pressure drop.
These dryers comes with a set of pre and after filters which increases efficiency of the dryers.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 200 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Air Flow Rate | 200 CFM |
| Maximum Pressure | 13 KG |
| Maximum Air Inlet Temperature | 50 |
| Maximum Ambient Temperature | 100 |
| Working Pressure | 12 |
| Phase | SINGLE |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
TOYO brand refrigerated type air dryer model RED-200 is a 200 cfm reliable dryer which removes 100% moisture and dust particles present in the compressed air. Some of it's excellent features are :
1) Dew point consistency.
2) Excellent quality materials used.
3) Easy to Install.
4) Highly reliable.
5) Very low pressure drop.
These dryers comes with a set of pre and after filters which increases efficiency of the dryers.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 250 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Air Flow Rate | 250 CFM |
| Maximum Pressure | 13 KG |
| Maximum Air Inlet Temperature | 50 |
| Maximum Ambient Temperature | 100 |
| Phase | SINGLE |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
TOYO brand refrigerated type air dryer model RED-250 is a 250 cfm reliable dryer which removes 100% moisture and dust particles present in the compressed air. Some of it's excellent features are :
1) Dew point consistency.
2) Excellent quality materials used.
3) Easy to Install.
4) Highly reliable.
5) Very low pressure drop.
These dryers comes with a set of pre and after filters which increases efficiency of the dryers.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 300 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Air Flow Rate | 300 CFM |
| Maximum Pressure | 13 KG |
| Maximum Air Inlet Temperature | 50 |
| Maximum Ambient Temperature | 100 |
| Phase | SINGLE |
| I Deal In | New Only |
| Daisy Chain | No |
| Country of Origin | Made in India |
TOYO brand refrigerated type air dryer model RED-300 is a 300 cfm reliable dryer which removes 100% moisture and dust particles present in the compressed air. Some of it's excellent features are :
1) Dew point consistency.
2) Excellent quality materials used.
3) Easy to Install.
4) Highly reliable.
5) Very low pressure drop.
These dryers comes with a set of pre and after filters which increases efficiency of the dryers.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 40 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Air Flow Rate | 40 CFM |
| Maximum Pressure | 13 KG |
| Maximum Air Inlet Temperature | 50 |
| Maximum Ambient Temperature | 100 |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
TOYO brand refrigerated type air dryer model RED-40 is a 40 cfm reliable dryer which removes 100% moisture and dust particles present in the compressed air. Some of it's excellent features are :
1) Dew point consistency.
2) Excellent quality materials used.
3) Easy to Install.
4) Highly reliable.
5) Very low pressure drop.
These dryers comes with a set of pre and after filters which increases efficiency of the dryers.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 20 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 VOLT |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Air Flow Rate | 20 CFM |
| Maximum Pressure | 13 KG |
| Maximum Air Inlet Temperature | 50 |
| Maximum Ambient Temperature | 50 |
| Control | AUTOMATIC |
| Working Pressure | 12 |
| Surface Finish | POWDER COATING |
| Phase | SINGLE |
| I Deal In | New Only |
| Daisy Chain | No |
| Country of Origin | Made in India |
TOYO brand refrigerated type air dryer model RED-20 is a 20 cfm reliable dryer which removes 100% moisture and dust particles present in the compressed air. Some of it's excellent features are :
1) Dew point consistency.
2) Excellent quality materials used.
3) Easy to Install.
4) Highly reliable.
5) Very low pressure drop.
These dryers comes with a set of pre and after filters which increases efficiency of the dryers.
Additional Information:
View Complete details