Rajkot, Gujarat
GST No. 24AASFA9778R1Z6
Call 08047782257 81% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 1 HP |
| Tank Capacity | 100 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 7.5 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Power Source | AC Single Phase |
| Type | Fractional Horsepower |
| No. of Cylinder | 1 |
| Air Quality Standard | Class I |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Warranty | 1 YEAR |
| Motor | IE2 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 3 HP |
| Power Source | AC Single Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate | 16.5 cfm |
| Discharge Pressure | 12 kg |
| Maximum Working Pressure | 14 kg |
| Piston Displacement | 16.5 cfm |
| Air Tank Capacity | 300 litres |
| Surface Finish | coating + color |
| Air Quality Standard | Class I |
| Piston Displacement (lpm) | 467 lpm |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 72 dB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Filter Type | element type |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Automation Grade | fully automatic |
| Weight | 250 kg |
| Tank Thickness | 5 mm |
| Frequency | 50 hz |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Cylinder Type | finned type |
| Voltage | 220v |
| Material | mild steel |
| Accessories | 3hp crompton motor, automatic switch and v-belt. |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand SSDTY-5H model 3hp double piston reciprocating air compressor with 3hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 16.5 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 200 litres and 300 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 2 HP |
| Power Source | AC Single Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate | 8.45 cfm |
| Discharge Pressure | 12 kg |
| Maximum Working Pressure | 14 kg |
| Piston Displacement | 8.45 cfm |
| Air Tank Capacity | 145 litres |
| Surface Finish | coating + color |
| Air Quality Standard | Class I |
| Piston Displacement (lpm) | 240 lpm |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 72 dB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand TY-7H model 2hp double piston reciprocating air compressor with 2 hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 8.45 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 105 litres and 145 litres with plate thickness 4 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 7.5 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Flow Rate | 36 cfm |
| Discharge Pressure | 14 kg |
| Air Tank Capacity | 300 litres |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 82 dB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Filter Type | element type |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Automation Grade | fully automatic |
| Weight | 280 kg |
| Tank Thickness | 5 mm |
| Frequency | 50 hz |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Cylinder Type | finned type |
| Voltage | 415 v |
| Material | mild steel |
| Accessories | 7.5 hp crompton motor, starter, automatic switch and v-belts. |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand DTY-8 model 7.5hp double piston reciprocating air compressor with 7.5hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 36 and working pressure - 12 Bar. Tank mounted 500 litres and 300 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
| Horse Power | 20 HP |
| Discharge Pressure | 40 bar |
| Free Air Delivery (FAD) | 100 CFM |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Piston Displacement | 120 CFM |
| Stage Type | Two Stage |
| Dimension | 1500 x 800 x 1200 mm |
| Voltage | 220 V |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Weight | 35 kg |
View Complete details