Rajkot, Gujarat
GST No. 24AASFA9778R1Z6
Call 08047782257 81% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 1.5 HP |
| Tank Capacity | 100 L |
| Brand | TOYO |
| Air Tank Capacity | 100 L |
| Pressure | 10 Bar |
| Power Source | AC Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Model Name/Number | STY5 |
| No. of Cylinder | 1 |
| Voltage | 1.0 |
| Horse Power | 0 |
| Compressor Noise Level | 80/85 DB |
| Lubrication Style | lubricated |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 80/85 db |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Accessories | Filter, Dryer |
| Rental Available | No |
| Weight | 98 KG |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Spares Available | Yes |
| Usage/Application | FOR INDUSTRIAL USE |
| Is It Portable | Yes |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Capacity (L/min) | 105 LTRS |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Filter Type | air filter |
| Motor Speed | 1.50 hp |
| Automation Grade | ci casting |
| Height | 38 |
| Tank Thickness | 15 x 36 |
| Width | 15 |
| Dimension | 15 x 36 |
| Number Of Cylinders | 1 |
| Cylinder Type | casted cylinder |
| Excluding Housing Dimensions L x W x H (mm) | 36 x 15 x 38 |
| Including Housing Dimensions L x W x H (mm) | 36 x 15 x 38 |
| Motor | IE2 MOTOR |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand STY-5 model 1.5hp double piston reciprocating air compressor with 1.5 hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 6.10 and working pressure - 10 bar. Tank mounted 105 litres and 145 litres with plate thickness 5 mm.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Power Source | AC Single Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Flow Rate | 7.00 cfm |
| Maximum Working Pressure | 12 |
| Discharge Pressure | 12 kg/cm2 |
| Air Tank Capacity | 145 litres |
| Surface Finish | primer coating + paint |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | oil flooded |
| Piston Displacement (lpm) | 215 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Dimensions W X H x D (mm) | 16 inches * 40 inches * 50 inches |
| Compressor Noise Level | 82 Db |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Tank Thickness | 5 mm |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Voltage | 220 volt |
| Material | mild steel |
| Country of Origin | Made in India |
Toyo brand DTY-2 model 1.5hp double piston reciprocating air compressor with 1.5hp crompton motor, starter and automatic switch. Cfm - 7.6 and working pressure - 10 Bar. Tank mounted 105 litres and 150 litres with plate thickness 4 mm.
Additional Information:
View Complete details